cienkie włosy

Cienkie włosy i ich pielęgnacja

Cienkie włosy nie zawsze są oznaką jakiegoś procesu chorobowego. Po prostu niektórzy ludzie mają włosy grubsze, inni cieńsze – nie ma w tym niczego zaskakującego ani niepokojącego. Faktem jednak jest, że posiadacze cieńszych włosów muszą o nie w sposób szczególny zadbać, aby uniknąć ich łamania lub wypadania.

Wybieraj mądrze

Grube włosy są zasadniczo mocniejsze – zniosą więcej niż cienkie i choć oczywiście nie upoważnia to do wybierania kosmetyków „bo są najtańsze” ani „bo inni je chwalą”, to jednak takie eksperymenty grubym włosom zwykle szkodzą najwyżej umiarkowanie. Zastosowanie na cienkich włosach szamponu z silikonem albo kosmetyków z alkoholem to już jednak proszenie się o kłopoty. Cienkie włosy  nie utrzymają ciężaru silikonu – zamiast wyglądać efektowniej i grubiej, całkiem opadną i będzie się wydawało, że jest ich jeszcze mniej niż w rzeczywistości. Jeśli zaś chodzi o alkohol – wysuszy on szybko nawet dość grube włosy, natomiast krótkie nawet po jednym lub dwóch użyciach takich kosmetyków będą przypominały siano i zresztą z podobną łatwością będzie je można połamać.

Zagęszczanie może być dla ciebie

Cienkie włosy można dość łatwo zagęścić – wystarczy jedna wizyta u fryzjera, 500-1000 złotych i parę godzin, a zostaną one profesjonalnie zagęszczone i istnieje nawet spore prawdopodobieństwo, że tan zabieg nie będzie miał żadnych negatywnych konsekwencji. To jednak pod warunkiem, że fryzjer, który będzie się zajmował zagęszczaniem, ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę – w przeciwnym razie wszystko, co uda się uzyskać, to znów niepotrzebne obciążenie włosów dodatkowym balastem, a wtedy na pewno zaczną wypadać. Zresztą są osoby, które mają włosy tak cienkie i słabe, że klasyczne metody przedłużania włosów czy ich zagęszczania nie mają racji bytu. W takich sytuacjach można zastosować clip-in-hair (ale to wymaga jednak pewnej minimalnej grubości włosów, żeby zamaskować klips) albo posypkę z nanowłókien, które dzięki siłom elektrostatycznym powiększą objętość fryzury.

Ta ostatnia metoda nie jest generalnie nowa, ale obecnie na rynku pojawiły się nanowłókna nowej generacji – takie, które przylegają o włosów bardzo mocno, dobrze współgrają kolorystycznie z naturalnymi włosami i przez cały dzień pozwalają zachować fryzurę idealną.

Kiedy cienkie włosy wypadają…

W przypadku cienkich włosów to możliwe, że nagle zaczną one wypadać bez widocznej przyczyny. Zwykle wtedy należy dopatrywać się powodu w kosmetykach lub zmienionej technice pielęgnacji. Jeśli jednak poprawa w tym zakresie niczego nie zmienia, można spróbować masek regeneracyjnych – zdarza się, że włosy ulegają uszkodzeniu nawet od godziny w średnio intensywnym słońcu, jeśli z jakiegoś powodu nie zostały odpowiednio natłuszczone wydzieliną gruczołów skóry. Nie należy w takich sytuacjach panikować – najczęściej po epizodzie wypadania włosów, odrastają one zdrowsze, mocniejsze i ładniejsze, a zanim to nastąpi, spokojnie można korzystać z nanowłókien.