wypadanie włosów

Wypadanie włosów – najczęstsze powody

Wypadanie włosów jest jak najbardziej naturalnym procesem. Tracimy średnio od 50-100 włosów dziennie i nie powinno to powodować u nas żadnego zmartwienia, ani wyprawy po płyn na porost włosów. Natomiast nie ma nic bardziej deprymującego od widoku wielkich kłębów włosów na grzebieniu, szczotce czy po porannym prysznicu.

Kiedy dzieje się z naszym organizmem coś niedobrego, nasze włosy są jednym z pierwszych papierków lakmusowych problemu, właśnie dlatego podczas chemioterapii (która ma za zadanie wytruć niepożądane komórki rakowe, niestety atakując przy tym także zdrowe) to właśnie włosy wypadają tak wcześnie.
Utrata włosów może mieć wiele przyczyn, od psychologicznych po czysto fizjologiczne. Poniżej postaramy się omówić te najbardziej częste, ale w razie problemu zawsze warto skontaktować się z profesjonalistą.

1.Stres
Stres powoduje w naszym ciele fizyczną odpowiedź, chociażby zwiększenie wydzielania kortyzolu – hormonu stresu. Włosy przechodzą przez kilka faz: fazę wzrostu, fazę spoczynku i tzw. Fazę uwalniania włosa, to znaczy jego obumarcia. Nadmiar stężenia kortyzolu we krwi powoduje zbyt wczesne wejście w ostatnią fazę włosa, a tym samym nadmierne wypadanie włosów.

2. Dieta
Zbilansowana dieta jest bardzo istotna, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami. Niedobór białka jest szczególnie zauważalny, ponieważ z tego właśnie składają się nasze włosy. Kiedy ciału brakuje tego składnika, to właśnie zmiejszoną produkcja włosów będzie radzić sobie z jego niedoborem. Podobnie jest z żelazem, które często powoduje wypadanie włosów wśród kobiet.

3. Nagłe zmiany w masie ciała
Zarówno nagłe zmniejszenie jak i zwiększenie wagi jest dużym szokiem dla organizmu i bardzo często powoduje zwiększoną utratę włosów. Ale nie powinno być to dużym problemem, ponieważ dosyć szybko organizm przyzwyczaja się do zmiany.

4. Hormony
Wszystkie czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne, które mają wpływ na równowagę hormonalną, mają również wpływ na kondycję naszych włosów. Dlatego podczas ciąży, czy cyklu pigułek antykoncepcyjnych kobiety bardzo często spoglądają na swoje szczotki z przerażeniem.

5. Nieprawidłowe obchodzenie się z włosami.
Prostowanie, suszenie pod dużą temperaturą, farbowanie, rozjaśnianie – wszystkie te zabiegi bardzo mocno obciążają włosy. Wysokie temperatury odparowują wodę z włosa, który staje się bardzo suchy i przez to podatny na łamanie. Działanie rozjaśniacza otwiera łuski włosa, tak by preparat utleniający mógł wniknąć do jego środka i zniszczyć melaninę, która odpowiada za jego naturalny kolor. Dlatego ważne jest, by równocześnie podczas takich zabiegów stosować spulchnianie włosów – bez tego prawdopodobnie nie obędzie się bez specyfiku na porost włosów.

Polecamy także lekturę artykułu pt. Zagęszczanie włosów – wystarczy wyrzucić parę kosmetyków. Fachowa wiedza dotycząca pielęgnacji włosów i skóry głowy to cenny nabytek, który pomoże pozbyć się kłopotów i trudności.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *